Háttér és kontextus – 2. rész

Az építőiparnak azonban megvoltak a maga árnyoldalai is. Ahhoz, hogy a készterméket átadhassák a beruházónak, azt jóvá kellett hagyni, és ki kellett egészíteni az elektromos hálózat tervezőivel, a kivitelezővel, a tűzoltósággal stb. Dawid a saját pénzéből finanszírozott mindent. Néha ez a projekt értékének a felét is elérte. Előfordult, hogy a beruházó lemondott a projektről, késve vagy egyáltalán nem fizetett. Sajnos nagy volt a kockázat, mert egy ilyen projekt, amelyet egy befektető rendelt meg, olyan termék volt, amelyet nem lehetett másnak eladni. Ekkor Dawid elvesztette a befektetett pénzét.

Vállalkozása kezdetén Dawidnak is gondot okozott a projekt megfelelő értékelése. Előfordult, hogy már a költségbecslés elkészítésének szakaszában helytelenül árazott be néhány tételt, és a befektetővel megállapodott ár nem fedezte a teljes projekt költségeit.

Az érdekeit legjobban védő szerződéseket kezdett kötni, előleget vett fel az ügyfelektől, és szerződésben korlátozta a projekt módosításának lehetőségét például legfeljebb két módosításra egy adott szakaszban. Sajnos még mindig előfordult, hogy az előleg nem volt elegendő a projekt kezdeti költségeinek fedezésére, és az ügyfelek késlekedtek a teljes ár kifizetésével, vagy helyzetük elemzése után elálltak a szerződéstől.

Dawid ügyfelei között egyaránt voltak egyéni befektetők és állami szervek. Ügyfelei egy része ajánlások révén kerültek a cégéhez, más részét pedig saját maga szerezte meg a közösségi médiában való hirdetés útján. Egy olyan iparágban, mint a tervezés, meg kell mutatni a portfóliót ahhoz, hogy meggyőzzük az ügyfelet, ezért volt aktív az interneten.

Azt Dawid is észrevette, hogy idővel az ügyfelek igényei egyre szigorúbbá váltak. Kezdetben elég volt egy egyszerű terv és a szobatervek. Később vizualizációt kellett készíteni, hogy a befektető azonnal tudja, hogyan fog kinézni minden. Ez pedig azt jelentette, hogy egyre több időt kellett a számítógépen dolgozni, ami Dawidnak nem okozott elégedettséget. Végül nem projekteket akart csinálni, hanem emberekkel dolgozni, állandó mozgásban, irányítani az építési folyamatot és egy csapatot vezetni.

Jelenleg Dawid egy észt vállalatnál dolgozik, és építésvezetőként dolgozik Norvégiában. Ez a szenvedélye. Nagyon nagyra értékeli a skandináv piacon való munkát. A tisztességes munkakörülményeket és a munkavállalók biztonságának biztosítását itt nagyon komolyan veszik. A magas fizetéseknek és a modern technológiák használatának köszönhetően – a munkavállalók rövidebb ideig, de hatékonyabban dolgoznak. Dawid nagyon komolyan gondolkodik azon, hogy saját céget alapít Svédországban, egy Norvégiához közeli országban, amely mindig is érdekes volt számára. Szeretné azonban elkerülni azokat a tevékenységeket, amelyek sok órán át tartó számítógép előtti üléssel járnak.